Dnes je sobota 25. května 2024, svátek má Viola

  Gamespecial.cz » Akční hry » Thief 4

Thief 4

Publikováno: 10. 8. 2014

Tak se fanoušci legendární série stealth akce dočkali. Čtvrtý díl série Thief je tady a s ním jeden z nejlepším zlodějů, nám již dobře známý Garrett. Všechno pěkně nablýskané, aby se lépe kradlo. Atmosféra na nás ve hře dýchne hned prvním pohledem z okna a bude to ještě lepší. Samozřejmě můžeme hledat i nějaké ty chyby, ale kladů bylo přeci jenom mnohem více. Zamrzelo zejména větší svázání pohybu, například ve vystřelení šípů s lanem pouze do předem určeného místa. Na druhou stranu si neznalí zloději nevystřílí všechny šípy a poté, když je potřebují, už žádný nemají. Lze tedy pochopit, že určené cesty jsou vhodnější spíše pro začátečníky, což se na druhé straně moc nemusí líbit těm, kdo hrají Thief sérii od počátku.

Hned na počátku nás čeká v prologu takové seznamování, co všechno budeme ve hře umět a než půjde do tuhého, a věřte, že později opravdu půjde, se všechno pěkně naučili. Na střeše potkáme také sympatickou zlodějku Erin. Z počátku to vypadá, že Garrett bude mít milou společnost. Jdou na společnou akci zadanou osobou jménem Basso (ten se bude ve hře také často vyskytovat). Příběh začíná skákáním přes střechy, plížením okolo stráží a ukradením předmětu, pro který jste přišli. V úvodu to je prvotní kámen, který, jak se později ukáže, bude tím hlavním, o co ve hře půjde. Baron Northcrest chce při rituálu vyvolat prvotní sílu pomocí kamene. Ten se však nezdaří. Při potyčce Garretta a Erin o spár dochází k pádu a Erin umírá. Nebo si to alespoň Garrett myslí. Ve skutečnosti je to ale úplně jinak a také Erin se stává cílem, po kterém Garret bude pátrat...

K tomu ale bude potřebovat to nejlepší vybavení a také dovednosti. I když nebudeme mít v počátku plno vybavení, máme přesně to, co zloděj potřebuje. To je především stín a utajení. Mezi nejcennější věci patří vodní šípy, předměty na odlákání a sledování ukazatele (nalézá se v levém spodním rohu), zdali jsme ve stínu. Jestliže je černý, jsme v úkrytu, pokud je zbarven do bíla, je na nás vidět. To ale neznamená, že pokud jsme ve stínu, nemůže nás stráž najít. Když pobíhají se symbolem oka nad hlavou, jsou v pohotovosti a více pozorní. Hledají i v temných koutech a pokud přijdou až k vám, mohou vás i odhalit. Proto je vhodné ustupovat pomalu a nevzbuzovat pozornost. Mezi plněním úkolů nezapomínáme prohledávat skříně, zásuvky, obrazy a nalézat skrýše, kde mohou být cenné věci. Za nastřádané cennosti si pak kupujeme vybavení, takže se vyplatí hledat po okolí.

K základům úspěchu patří ovládání pohybu. Pohyb provádíme klávesami W,S,A,D, ale to nestačí. Musíme využívat přikrčení (C), velmi pomalý pohyb (W+Ctrl), rychlý pohyb se sklouznutím (W+Space), tato kombinace platí i pro šplhání a skákání, šplhání provádíme díky spáru (opět pouze na určených místech označených modrou barvou za zdi, což je také škoda, že ho nemůžeme použít na jakoukoliv zeď) nebo pomocí šípu s lanem, sprint (W+Shift), seskočení (X). Při pokusu o přeskočení větší překážky je někdy potřeba se rozeběhnout a stisknout dvakrát space, ale pozor, při pádu se můžeme i zabít. Často budeme využívat klávesu E pro interakci, např. nahlížení za roh, vypáčení oken nebo otvírání zámků šperhákem. U vypáčení oken budeme muset opakovaně tisknout klávesu E a při používání šperháku zase kroužit myší a sledovat, kdy se objeví uvnitř kruhu bílý bod a v tom okamžiku stiskneme klávesu E. Omráčení bude účinné pouze v případě, pokud nás nepřítel nevidí a přiblížíme se na dosah, abychom mohli použít obušek (Q). Útok na blízko provádíme klávesou R. Čísla nad písmeny umožňují změnu použití šípu. Nosit jich můžeme pouze omezený počet, a lze je buď nalézt nebo koupit u obchodníka, na což potřebujeme peníze. Klávesou F spustíme soustředění. Díky němu vidíme věci, které normálně nejsou vidět. Ve hře pak obdržíme body soustředění, díky kterým lze vylepšit vlastnosti. Prohlédnout si je lze po stisknutí klávesy F1 a zvolit schopnosti soustředění. Body můžeme získat jednoduše obdarováním Královny žebráků. Stojí to ale nějaké peníze.

U obchodníka můžeme koupit doplňkovou výbavu, jako např. štípací kleště pro likvidaci pastí, nebo šroubovák, kterým otvíráme mříže, vylepšení dovedností, útoků, zdraví a soustředění. Zatímco v prvním dílu jsme měli možnost využívat meče, zde taková zbraň chybí. Absence meče či dýky může být pro někoho mínus. Lze si však bez nich poměrně dobře poradit. Na blízko útočíme klávesou R a navíc přibylo vyhýbání zásahu pomocí klávesy V. Útočit lukem lze levým tlačítkem myši. Jestliže však chceme útok přerušit, postačí zmáčknout pravé tlačítko myši.

Ve hře se také připravte na některé docela slušné hlavolamy. Například zadání kódu u velkého trezoru, nastavení schodiště při postupu vzhůru pro knihu, vyřešení kódu pro aktivaci pultu nebo jak zneškodnit kapitána lovce zlodějů. Bude potřeba pátrat po okolí, využívat těch nejlepších dovedností nebo zkusit postup, který se na první pohled zdá nepravděpodobný. Na druhou stranu by bez těchto zápletek nebyl Thief tak zajímavý a zábavný.

Po dokončení příběhu lze dále pokračovat ve hře plněním vedlejších úkolů, které zadává již známý Basso. Můžeme si zopakovat kapitolu nebo plnit úkoly na obtížnější nastavení, kdy je těžší proniknout kolem stráží a nepřátel. Thief patří rozhodně mezi hry, které si nemůže nechat hráč ujít. A platí to dokonce pro hráče všech zaměření, nejenom ty, kteří mají rádi stealth akci. Jde totiž o zcela jiný styl hraní, než u stříleček, RPG nebo strategií. To ale musí nejprve každý zkusit. Nehrajte stylem všechno zabít a hrát akčně. Kouzlo této hry je opravdu utajení, nezabíjet a nenechat se odhalit od nepřátel. Vybavte svou postavu na maximum a užívejte si čtvrtý díl Thief.

Diskuse k článku (0)

Copyright © 2013 - 2024 Gamespecial.cz - Kontakt - Podmínky užívání