Dnes je sobota 25. května 2024, svátek má Viola

  Gamespecial.cz » Akční hry » Metro 2033 Redux - recenze z postapokalyptické Moskvy

Metro 2033 Redux - recenze z postapokalyptické Moskvy

Publikováno: 9. 1. 2022

Akční postapokalyptický příběh v metra v Moskvě. Nebo alespoň z toho, co z něj zbylo. Metro 2033 Redux rozhodně není tím místem, kde by chtěl někdo žít. A přesně na takové místo nás tato hra zavede. Po jaderné apokalypse se zbytek civilizace uchýlil do metra a snaží se přežít. V cestě jim stojí neobyvatelný povrch, kde je radioaktivita a nedá se tam dýchat a navíc se zbytek civilizace musí vypořádat s mutanty. Krom těchto zásadních problému se ale, jak už to tak mezi lidmi bývá, odehrávají i boje mezi znepřátelenými skupinami lidí, mezi kterými jsou nejnebezpečnější skupiny fašistů, komunistů a nejrůznějších banditů.

Hlavní hrdina Arťom, za kterého budeme hrát, se snaží svými činy pomoci se záchranou lidské civilizace. A nebude to mít zrovna jednoduché. Když už se zdálo, že život v podzemí bude alespoň trochu bezpečný, i když byl stále velice těžký, začalo přibývat útoků mutantů. Zbytky lidstva proto musí začít jednat. A právě Arťom se dlouhou a nebezpečnou cestou skrz metro s občasnými výstupy na povrch pokusí o záchranu sebe i ostatních přeživších.

Obtížnost zvolit nejprve raději lehčí

Obtížnost si můžeme zvolit od normální až po hardcore s přídavkem hraničář. Kdo se hrou začíná, a zároveň nemá dovednosti z jiných podobně zaměřených her, určitě by měl zvolit nejprve lehčí obtížnost. Není nic horšího, než když jste ve hře stále mrtvý a potom budete znechuceni dál pokračovat. V průběhu hraní ale každý získá potřebné zkušenosti a bude tak vědět, jak zabít různé nepřátele, jak se jim případně vyhnout nebo se před nimi schovat. Každopádně nejtěžší obtížnosti jsou výzvou, kterou většina hráčů zvládne až po několika průchodech hrou. Přeci jen je dobré znát prostředí a cestu a zároveň vědět, kde na nás číhá nějaké nebezpečí nebo pasti. Metro 2033 je docela obtížná hra i na nejnižší obtížnost a pro lidi, co nemají potřebný skill, bude chvilku trvat, než si zvyknou.

Nejhůře likvidovatelní jsou mutanti. Někteří z nich nejdou vůbec nebo téměř vůbec zabít a je lepší buď utéct nebo se schovat. Naproti tomu lidé, v tomto případě nepřátelské gangy z řad banditů nebo nácků a komunistů nejsou takovým problémem. Zvykněte si na to, že Metro 2033 není hra typu všechno postřílím s hromadou nábojů.

Více hororu nebo raději akčnější děj?

Výběr zbraní není nijak bohatý, ale co by člověk chtěl od postapokalyptického světa, kde je všeho nedostatek. Používat můžeme střelné zbraně, výbušniny, ale i zbraně tiché, jako třeba vrhání nožů. Navíc nůž lze sebrat a použít opakovaně, což u střelných zbraní nejde. S nožem se navíc dá postupovat tiše a bez prozrazení. Množství munice a dalšího vybavení lze ovlivnit nejen obtížností, ale také volbou na začátku, kdy volíme buď přežití nebo sparťan. Zatímco volba přežití se blíží k původní hře, kde hraje velkou roli ponuré prostředí, nedostatek všeho vybavení a hororová atmosféra, v režimu sparťan bude hra akčnější s více vybavením a s větším osvětlením prostředí. Ačkoliv je varianta sparťan jednodušší na množství nábojů, přesto jich není tolik na neomezenou střelbu.

Je potřeba neustále hledat zásoby. Náboje, lékárničky, některé druhy zbraní a hlavně plynové filtry. Bez nich není možné projít ve volném prostranství. Přesto existuje fígl, který pomůže v případě nedostatku filtrů a hrozí nám smrt. Zásoby jsou často ukryté v postranních chodbách a v místech, kudy nevede hlavní příběhová cesta.

Dva konce, ale přesto hrajte, jak se vám zrovna chce

Metro 2033 Redux má dva konce. Říká se jim dobrý a špatný. Dosažení dobrého konce lze dosáhnout tím, že se musí plnit ještě další úkoly. Jde o to, že musíte konat dobro. Přiznám se, že na dobrý konec jsem nehrál, protože jsem o něm nejprve ani nevěděl, ale možná to někdy v budoucnu vyzkouším, až bude více času. I tak si ale myslím, že i bez dobrého konce hra stojí za to a rozhodně je dobré vyzkoušet obě možnosti. Hlavní podstatu dobrého nebo špatného konce však neprozradím, protože byste to pak už nemuseli hrát.

Největší nedostatek - nemožnost ukládat pozice podle sebe

Co se mě na hře nelíbí je nemožnost ukládání pozic podle toho, kde chci já. Pozice (save) se pravidelně ukládá automaticky na určité pozici ve hře bez možnosti ovlivnění. Vzhledem k tomu, že hra je poměrně obtížná, často by se hodilo uložit pozici před nějakou zásadní událostí, aby bylo možné se vrátit v případě, že uděláme nějakou větší chybu. Často to může být třeba vyplýtvání munice při zabíjení potvor, které jsme mohli obejít nebo špatný výběr zbraně, případně když se dostaneme do situace, kdy dochází filtry a nevíme kudy jít dále. Z mého pohledu je lepší koupit ve stanicích raději filtry a snažit se hledat náboje a šetřit municí.

Z misí byla nejobtížnější ta v depozitáři, kde jsem zůstal opravdu dlouho a tam jsem docela trpěl, protože koukat pořád mutantům do ksichtu mě nebavilo. Docela těžký labyrint a navíc mutanti, kteří za určitých okolností neutočí, ale i když si myslíte, že plníte to co máte, často vás nemilosrdně zabijí. Uvítal bych nějakou lepší obranu proti mutantům.

Nadprůměrná hra s perfektní atmosférou

Ani mně tak nevadí koridorový postup hrou a docela oceňuji , že ve hře nejsou prvky RPG typu rozvíjení nějakých schopností a jde o čistě akční hru s prvky stealth bez nutnosti sbírat nějaké nesmyslné součástky, ze kterých si můžu něco vyrobit. Oceňuji příběh, atmosféru zničeného světa, přežívání s nutností šetřit se zdroji a dělat rozhodnutí, na kterých závisí náš život. Akční hra s prvky stealth má zůstat akční a věnovat se příběhu a mně se velice libí, že Metro 2033 takovou hrou je. Ptáte se na hodnocení? Metro 2033 Redux si zaslouží rozhodně nadprůměrné ohodnocení. Mé hodnocení pro Metro 2033 Redux je 85 %.

Diskuse k článku (0)

Přečtěte si další články o hrách

Copyright © 2013 - 2024 Gamespecial.cz - Kontakt - Podmínky užívání