Dnes je sobota 25. května 2024, svátek má Viola

  Gamespecial.cz » MMORPG » Guild Wars 2

Guild Wars 2

Publikováno: 5. 8. 2013

Online svět bez poplatků. Tak by se dalo v krátkosti charakterizovat MMORPG Guild Wars 2. Podíváme se na tuto povedenou hru trochu podrobněji. Po nutné registraci a stažení gigabitů dat si můžeme vytvořit postavu. Lze si vybrat hned z pěti ras a dalších až osmi charakterů. Z ras je k dispozici člověk, dále pak Charr, Sylvari, Asura či Norn. Pokud jste hráli původní Guild Wars, jistě si na ně vzpomenete z datadisku Eye of the nord, v té době však tyto rasy ještě nebyly hratelné, ovšem v příběhu se to jimi hemžilo.

Co se týká zaměření postavy, tak zde lze vybírat z dobře známých charakterů jako je warrior, thief, elementalist, necromancer, ranger, mesmer, guardian a engineer. Dále si může každý pohrát se vzhledem a nechybí ani volba mezi mužem a ženou. Po odsouhlasení všech formalit se můžeme vypravit do rozsáhlého online světa.

V první chvíli je potřeba se zorientovat a hráč chvíli zjišťuje, co dělat. Po pár momentech se do hraní každý dostane a může se pustit do prozkoumávání světa. Ten se stejně jako první série odehrává na kontinentu Tyria, avšak o nějakou tu dobu později. Každá rasa startuje ve svém městě a příběhová linie se odehrává i částečně dle této volby. Grafice se nedá nic vytknout. Ve hře co se týká dějové linie se lze orientovat dle zelených bodů na mapě. Zatímco při plnění běžných questů můžete bez potíží spolupracovat s ostatními bez nutnosti hledat partu, v instancích pro příběh to tak není a zde může hráč hrát sám nebo si pozvat kamaráda. Téměř celou příběhovou linii lze odehrát sám. Nakonec ale pro osamocené hráče čeká nemilé překvapení, protože tvůrci hry zasadili závěr příběhu do dungeonů, které jsou v gw2 extrémně těžké a tak je finální část osamotě prakticky nehratelná čili si každý, kdo chce příběh dohrát, musí najít 4 další hráče. Nouzově to jde dohrát i se třemi spoluhráči. Pro hledání party postačí napsat zprávu do chatu, buď přímo u vstupu do Arahu nebo případně v Lion Arch, kde je přeci jen více hráčů. Pokud však příběh dokončíte, dostanete odměnu v podobě nějakých rare předmětů a také token za vítězství, za který si lze vybrat unikátní zbraň.

Skilly, traity

Každé povolání může používat více zbraní a společně se skilly, traity, prsteny, zvolenou zbraní a brněním a do nich vložené runy zaměřuje postavu určitým směrem. Dobré je, že se toto nastavení dá změnit a lze tak experimentovat. Skilly se otvírají podle dosaženého levelu a musí se použit skill body, které se získávají za splněné úkoly označené na mapě modrými body a za dosažení vyššího levelu. Traity pak volíme za body, které se získávají za zvyšování levelu a také se musí zakoupit vytrénování u konkrétního trenéra určeného pro zvolené povolání. Traity jdou u této osoby i resetovat za určitý poplatek.

Crafting

K dispozici mají hráči i možnost vytvářet si brnění, zbraně, napoje a crafting byl v Guild Wars 2 výrazně vylepšen. Pro jeho rozvíjení budeme potřebovat velké množství surovin, které se těží, sbírají a získávají z různých zdrojů. Pro tuto činnost potřebujeme od obchodníka sekeru, srp a krumpáč. Čím vzácnější surovina, tím je potřeba koupit lepší nástroj. Nejvzácnější suroviny padají z nepřátel v nejtěžších lokacích a nacházejí se tam také nejdražší rudy, jako mithril a orichalcum

Aukční síň

Pokud chcete obchodovat, již to není takový problém jako v prvním dílu. Zde postačí na vrchním levém rohu obrazovky a zvolit ikonu lva. Zobrazí se rozhraní obchodování, které funguje jako aukce. Prodáváte i kupujete za cenu, kterou sami určíte a zároveň ji musíte přizpůsobit cenám na trhu. Získat lze prakticky vše, ale stojí to také nemálo peněz. Nejžádanější jsou suroviny na crafting pro výrobu dražších předmětů a unikátní zbraně a brnění.

Vodní svět

Zatímco v první verzi Guild Wars jsme se na vodu mohli leda dívat, nyní tvoří vodní svět významnou část hry s množstvím questů. Pro pohyb ve vodě se automaticky nasazuje maska a tak není doba času strávená pod vodou žádným způsobem omezena. Používají se zde odlišné zbraně, nejčastěji harpuny a k nim i jiné skilly než na souši. Vodní svět je příjemným obohacením.

Cestování pomocí waypointů

Pohybovat se ve světě lze pomocí tzv. waypoints, což jsou portály, díky kterým se můžeme rychle přemísťovat do vzdálených míst. Nejprve však musíme tyto body objevit klasickým běháním po světě. Cestování pomocí těchto bodů má i své negativum. Každé přemístění totiž stojí peníze. Snížit cenu můžeme alespoň částečně používáním asura gate, kterými se sice cestuje zdarma, ale ty jsou naneštěstí dostupné pouze ve velkých městech, takže zbytek cesty musíme doběhnout, nebo zaplatit, i když v tomto případě je cena již daleko nižší nežli při přemístění pouze přes waypoint. Placení může vadit v počátku hraní, kdy potřebujeme vydělané zlaťáky na zdokonalování postavy. V pozdější fázi hry už placení za cestování neobtěžuje, protože už má hráč obvykle peněz dostatek. I tak je to ale citelná ztráta z vydělaných peněz.

Možnost hrát PVP a WVW

Za zmínku stojí i možnost hraní proti dalším hráčům. Na výběr máme world vs world a player vs player. Zatímco někteří dávají přednost hraní PVE, jiní spíše upřednostňují souboje PVP. Každý si může zvolit způsob hraní dle svých zájmů. Mezi těmito způsoby hraní lze libovolně přecházet.

Závěrem

Guild Wars 2 patří mezi špičkové MMORPG hry, za kterou zaplatíte pouze jednou. Na rozdíl od jiných mmorpg je pak již zcela zdarma. Sice si každý může nakoupit gemy, díky kterým si mohou zájemci kupovat zajímavé věci, které ale nedávají žádnou funkční výhodu při hraní. Jsou to například oprava brnění po poškození, oživení bez asistence jiného hráče, přivolání obchodníka či dostupnost banky a další. U Guild Wars 2 se příznivci mmorpg zabaví na stovky hodin a stále bude bavit.

Diskuse k článku (0)

Copyright © 2013 - 2024 Gamespecial.cz - Kontakt - Podmínky užívání