Dnes je sobota 25. května 2024, svátek má Viola

  Gamespecial.cz » RPG » Diablo 3 – nový vzhled, jiný systém, ale stále velká zábava

Diablo 3 – nový vzhled, jiný systém, ale stále velká zábava

Publikováno: 22. 1. 2019

Tristram a hordy pekelných nepřátel. Tohle spojení znamená Diablo 3. Legendární RPG od Blizzardu bylo velmi očekávané a mnozí jsou touto horu nadšeni, ale také je mnoho těch, kteří jsou hrou zklamáni. Pro druhou skupinu přinesl nápravu datadisk Reaper of Souls.

Nutný účet u Blizzardu

Pro vytvoření postavy se nejprve musíme přihlásit k účtu na serveru battle.net. Pro samotné hraní pak potřebujeme připojení k internetu. Na výběr máme hned několik typů postav, které si můžeme vytvořit. U charakteru nejde vytvořit individuální vzhled, jak jsou hráči některých jiných RPG her zvyklí. Poté si můžeme zvolit i typ postavy Hard core. Tuto postavu by si měli vytvořit až zkušení hráči, protože pokud s touto postavou ve hře padneme, přijdeme o ni a pak musíme vše vytvářet znovu. Vhodné spíše na pozdější hraní, kdy máme dostatek vybavení a zkušeností. Postavy hardcore jsou taková výzva, zdali jsme schopni ve hře přežít.

Skilly a dovednosti jdou měnit v průběhu hry

Volba dovedností v Diablu 2 už ve 3 nenajdeme. Vše se aktivuje automaticky. A právě tady je rozdíl mezi kritiky a mezi těmi, kteří tento krok vítají. Otázkou je, jak velká je která skupina. Navzdory těmto rozporům se ale Diablo 3 hraje velmi dobře a základ, kterým je především kosení množství nepřátel a hledání legendárního vybavení, tu zůstal. O zábavu tedy nepřijde nikdo.

Ovládání hry je jednoduché. Pro boj stačí jen myš a ovládání číselných kláves se skilly, které máme nastaveny v dolní liště. Konkrétní skilly a jejich nastavení otevřeme klávesou S a měnit je můžeme podle libosti. Tento model volby má své kritiky, ale na druhou stranu vytváří ohromné množství strategií a možnost měnit nastavení postavy, aniž bychom museli zakládat novou postavu, jako tomu bylo v Diablu 2. Kdo se v těch dovednostech ve dvojce vyznal a věděl, do jakých dovedností postavu směřovat, tak možná nebude tak nadšen. Ale hráči, kteří nehrají tak intenzivně, tyto změny zcela jistě ocení.

Skilly se otvírají automaticky a není potřeba za ně nic platit nebo je někde aktivovat. Při postupu na vyšší level se vždy objeví upozornění na novou dovednost, kterou je možné hned aktivovat v nastavení pomocí klávesy S. Používání skillů je jednoduché. Aktivní skilly máme zobrazeny ve spodní části obrazovky a používat je můžeme pomocí kláves s čísly.

Jejich účinnost zlepšují runy, které se také aktivují automaticky při postupu na vyšší level. Kromě skillů ve spodní liště můžeme zvolit i několik dovedností, které jsou pasivní. Otvírají se také při postupu na vyšší levely a pro jejich použití je stačí jen navolit a tím se zvýší účinnost nějaké jiné dovednosti.

Čeština není

Hra je v angličtině a v dalších jazycích, ale češtinu mezi nimi nenajdeme. Přesto si hru může zahrát prakticky kdokoliv. Není to zas tak obtížné a prakticky je možné se orientovat i podle zadaných úkolů. Hra ukazuje cestu k cíli pomocí šipek nebo signálu, kde se nachází úkol, který musíme splnit.

V Diablu 3 nechybí multiplayer. Můžeme se tak přidat k náhodným spoluhráčům nebo hrát spolu s kamarády a postupovat společně všemi obtížnostmi. Komunikovat je možné i pomoci chatu. Existují zde dokonce i klany, takže si může každý vybrat, jakým způsobem bude hrát.

Nadbytečné věci, které nechceme vyhodit, dáme do truhly. Přístup k této truhle mají všechny postavy. Které vytvoříme, takže je možné přesouvat věci mezi nimi. To je dobré, když si založíme novou postavu a můžeme ji tak dát nastřádané věci nebo zbraně. Postup hrou a zároveň i zábava tak mohou být lepší a získávání zkušeností díky kvalitnějšímu vybavení rychlejší.

Portál a léčení

V dolním ovládacím panelu pak máme i ikonu portálu, který nás v případě potřeby přenese do města a pomocí vytvořeného portálu zpět na místo, odkud jsme odešli. Nápoj s léčením můžeme použít pomocí klávesy Q. Doplní nám život, když nás nepřátelé více zranili a naše regenerace nestačí na obnovu života. Po nějakou dobu pak tento nápoj nelze použít, takže je nutné dát pozor na zásah nepřátel. Tento model se stal také terčem kritiky, kdy už není nutné kupovat a doplňovat lektvary do doplňování zdravý.

Stejně tak už není nutné mít u sebe svitky na cestu do města. Kritici zde namítají, že to už není styl hry z předchozích dílů Diabla, ale na druhou stranu je zase nutné říci, že se nemusíme starat o tyto věci, které máme ve výbavě automaticky a více se zaměřit na sestavení bojového buildu na efektivnější likvidaci nepřátel.

Obtížnost

V obtížnosti Normal je Diablo 3 opravdu jednoduché. Hrdina je zabit poměrně vzácně. Kdo je trochu zkušený, pak je vhodné zvolit hned obtížnější nastavení. U Huntera je po otevření něktzerých skillů postava na obtížnost normal prakticky nesmrtelná. Nepřátelé nemají vůbec možnost se k hrdinovi dostat. Ani souboje s finálními bossy nejsou zdlouhavé a oproti Diablu 2 nepotřebujeme v nejlehčí obtížnosti ani hledat nějaké speciální vybavení s určitou resistencí, jako tomu bylo ve dvojce.

Po dokončení hry můžeme zvolit další možnosti pro hledání legendární výbavy, takže hra není jen o příběhu, ale je možné dále zdokonalovat vybavení své postavy. Otázkou je, zdali to bude pro někoho tak zábavné neustále dokola zabíjet nepřátele a hledat vzácné předměty. Pokud se někdo rozhodne pro nákup nyní, pak je rozhodně výhodnější koupit základní hru společně s datadiskem Reaper of Souls. Výhodou je nejen delší příběh a přidání 5. aktu, ale třeba také módu Adventure, který umožní další zábavu navíc a díky soubojům s dalšími bossy i více vzácných věcí. Zde už se vyplatí změnit obtížnost na těžší, např. Expert a pokusit se hrát dál. Na vyšší obtížnost pak samozřejmě máme šanci na získávání více zkušeností i goldů, ale i na vzácné předměty.

NPC pomocníci

Když hrajeme sami, občas se může hodit pomoc. Tu si můžeme dopřát i prostřednictvím společníků přímo ve hře. Najmout si můžeme templáře, kouzelnici nebo lučištníka. Stačí k těmto NPC přijít a stisknout volbu hire u pomocníka, kterého chceme jako doprovod..

Kupování, prodej a výroba předmětů

V Diablu 3 můžeme také kupovat nebo prodávat předměty. Je zde i crafting a předměty v inventáři je možné u kováře rozebrat a potom ze získaných surovin a nastřádaných peněz vyrábět předměty nové. Jen to stojí docela dost peněz.

Celkový dojem

Ať už někdo hru kritizuje nebo naopak chválí, je nutné říci, že Diablo 3 se hraje dobře. Možná je více vhodný pro lidi, kteří tak intenzivně nehrají, ale v příchodem datadisku Reaper of Souls si přišli na své i skalní fanoušci hry Diablo díky některým vylepšením, a to zejména mód adventure a vylepšení odměn za poražení nepřátel. V datadisku pak přibude další postava, kterou je Crusader a v příběhu pak pátý akt. Zahrát si tedy můžeme za 6 charakterů a dokoupit jde i oblíbený Necromancer. Škoda, že není obsažen v datadisku Reaper of Souls.

Diskuse k článku (0)

Přečtěte si další články o hrách

Copyright © 2013 - 2024 Gamespecial.cz - Kontakt - Podmínky užívání