Dnes je sobota 25. května 2024, svátek má Viola

  Gamespecial.cz » Akční hry » Cyberpunk 2077 - recenze života v Night City

Cyberpunk 2077 - recenze života v Night City

Publikováno: 20. 7. 2021

Cyberpunk 2077 byl jednou z nejočekávanějších her. Těšili se na něj prakticky všichni. Místo diskuse, jak je hra perfektní, se však spíše objevovaly stížnosti na technický stav hry. Některé platformy to bohužel odnesly více. Verze na PC takové problémy neměla a tak se hráči PC verze mohli ponořit do hry mnohem dříve, než třeba hráči vlastnící PlayStation 4. Pokud ale nebudeme hledět na chyby a bugy, pak se nám do rukou dostane diamant, byť ještě ne úplně vybroušený. Co se ale týká verze pro PC, tak musím říct, že po dobu hraní jsem nenarazil na problém, který by mě jakkoliv omezoval.

Nyní ale k tomu nejpodstatnějšímu, a to o čem hra je, jak se hraje nebo jak vypadá. Budeme se pohybovat ve městě zvaném Night City v roce 2077. Co se týká žánru, tak jde o akční RPG z vlastního pohledu, takže se za hru skoro vůbec neuvidíte. To ale neznamená, že si nemůžete vybrat vzhled, který se vám zamlouvá. Výběr je opravdu široký a zvolit lze jak muže, tak i ženu s nejrůznějším nastavením vzhledu. Pokud mohu poradit, tak hrejte v Cyberpunk světě za to, co opravdu jste, protože prožitek ze hry bude o to silnější. To znamená když jsem muž, tak hrát za muže.

Hlavní příběh se točí okolo biočipu, nové technologie, která je určená pro nejbohatší lidi. Setkáte se s nevyzpytatelnými korporacemi, gangy, zločinci nejrůznějších druhů a samozřejmě běžnými lidmi, kteří jen žijí ve městě. Poznáte přátelství, můžete navázat vztahy a získat spojence pro boj. Svět je dělaný jako open world, takže lze jít prakticky na jakékoliv místo a prozkoumávat různé části na mapě, a to jak uvnitř města, tak i rozsáhlé pustiny.

Jednotlivé části města ovládají různé gangy. Navíc je potřeba dávat pozor i na policii, která sice ve hře postrádá lepší vlastnosti, a tak v některých případech vám některé přestupky projdou. Lépe řečeno oni vám projdou prakticky všechny, když se rychle vypaříte. Policie bude zasahovat jen po opravdu závažném prohřešku.

Pohyb po mapě je možný pomocí dopravních prostředků. Některé jde získat ze zakázek, další si pak můžete koupit za odměny z kšeftů. Můžete využít jak aut, tak i motorek. Zejména jízda na motorce po Night City je zážitek. Po prozkoumání mapy se začnou objevovat modré body rychlého cestování, díky kterým se můžete rychle přemístit po mapě a tak zrychlit pohyb mezi jednotlivými úkoly. Osobně ale mohu říci, že jsem spíše využíval jízdu, zvláště na motorce, protože to opravdu stálo za to, zejména když poznáváte prozatím neprozkoumané zákoutí města. Nevýhodou přemísťování pomocí bodů rychlého cestování je, že musíte nejprve dorazit k jednomu bodu a až poté zvolit cílové místo. V jiných hrách lze cestovat jednodušeji z jakéhokoliv místa bez potřeby jít k bodu umožnujícímu cestování.

Začátek hry má hned tři odlišné volby. Začít můžete jako nomád, korporát nebo člověk zrozený z ulice. Ačkoliv začátek hry je odlišný, děj vás navede vždy na stejný příběh. Na vývoj hry nemá tedy zásadní vliv, který začátek zvolíme.

V průběhu hry získáváte zkušenosti, za které pak dostanete body, které rozdělujete do jednotlivých atributů a perků. U některých činností pak budete potřebovat určitý počet bodů v některé z dovedností. Stejně tak některé vybavení vyžaduje určitou úroveň postavy. Zejména legendární věci a zbraně vyžadují vyšší úroveň, ale zároveň dodají postavě mnohem lepší vlastnosti.

Samotné ovládání hry není složité, ale je potřeba si na něj zvyknout. Rozložení kláves je celkem povedené a při hraní nevyžaduje nějaké speciální využívání kláves. Osobně jsem zvolil střelné zbraně pušky a potom síťařské zdatnosti a technické zbraně, které umožňují vystřelit silný výstřel, který prostřelí i zeď. Pak jsou zde i chytré zbraně s naváděním, které spolupracují s další vychytávkou, kterou je dobré rozvíjet. Tím je kyberware. To jsou jednotlivé části těla, které jsou vylepšené pomocí implantátů. Kupují se a následně i přidávají do těla u rozparovačů. Rozparovači nejsou žádní vrazi, jak by se mohlo podle názvu zdát, ale jsou to specialisté, dalo by se říci jako nějací doktoři, kteří dokáží upravit nebo vyměnit jednotlivé části těla.

Naopak se mě moc nelíbilo dávat body do sečným a kontaktních zbraní. Možností je také využívat pistole nebo brokovnice. Je zde tedy poměrně dost věcí, které lze rozvíjet a každý si zcela jistě najde oblast, která mu sedí nejvíce. Je dobré si zvolit některé dovednosti a ty vylepšit na maximum. Mě osobně nejvíce vyhovují pušky, jak už jsem řekl výše, a také hacky a technické zbraně. Pokud se rozhodnete pro spíše tišší průběh hry s prvky stealth, pak je ale nutné si uvědomit, že je potřeba v závěru porazit nepřátele, kteří jsou více vybavení a silní a tak je dobré rozvíjet nějakou schopnost, pomocí které tyto nepřátele porazíme.

Cyberpunk 2077 je spíše akční, ale jsou zde i prvky RPG. Budete tak moci například i vyrábět zbroj nebo zbraně, případně vylepšovat věci ,které už vlastníte. Z toho důvodu je dobré sbírat předměty a potom je rozebírat nebo prodávat a získat za ně peníze. Peníze je pak možné získat i pomocí zakázek a nejrůznějších kšeftů.

Co se týká vzhledu Cyberpunk 2077, tak nejlepších zážitků dosáhnete, pokud vlastníte co nejnovější hardware a zejména grafickou kartu řady 3000 RTX s podporou ray tracing. Night City je úžasné město, i když někdy depresivní. Záleží na tom, jaké vztahy ve hře rozvíjíte a jaký konec zvolíte. Pokud vás hra opravdu chytí a vtáhne do děje, pak jistě zažijete i emoce, například ze ztráty přítele, beznaděje, ale třeba také z relativně šťastného konce, který dává naději do budoucnosti.

Hra samotná má až 5 hlavních konců a dále je pak možné v některých z 5 konců udělat další rozhodnutí, které možnosti zakončení ještě zvýší. Jeden z pěti konců je navíc tajný, který se neobjeví ihned, ale je potřeba pro něj ve hře splnit některé úkoly. Ačkoliv názory na hru se různí, já se musím přidat k těm, kteří hru vychválí. Na chyby jsem prakticky nenarazil a hru si užil opravdu na maximum. Na steamu jsem si dokonce vytvořil rekord v počtu hodin odehraných v jedné hře. Za mě tedy jde o velmi povedenou hru převyšující průměr a pokud bych měl dát procentní hodnocení, pak bych Cyberpunk 2077 ohodnotil 95 %.

Diskuse k článku (0)

Copyright © 2013 - 2024 Gamespecial.cz - Kontakt - Podmínky užívání